O mnie

Wszystkie produkty, które można obejrzeć, a także zakupić w naszym sklepie są ręcznie toczone na tradycyjnym kole garncarskim.

Pierwszym etapem jest znalezienie odpowiedniego surowca, glina z której wykonujemy naczynia jest położona na głębokości około 10 metrów. Najczęściej zaopatrujemy się w surowiec jesienią, żeby glina ,, przeleżala swoje" a dokładniej przezimowała, nabierając przez to plastyczności. Następny etap przygotowania surowca odbywa się już w pracowni, glina poddana jest trzykrotnemu walcowaniu i zamoczeniu w pudle zeby nabrała jednakowej konsystencji. Po odleżeniu tak przygotowany surowiec znów trzykrotnie walcujemy i wyciskamy powietrze, aż w konću glinę dzielimy na okreslone lusy.

Z tak przygotowanym surowcem można siadać na koło garncarskie i zacząć toczyć. Każda pojedyńcza sztuka jest ręcznie toczona na kole garncarskim poprzez odpowiednie ułożenie dłoni.

Kolejnym etapem jest suszenie naczyń w pracowni przez około tydzien a nawet dłużej. Dokładnie wysuszone naczynia wypalamy w piecu. W naszej pracowni wypał ceramiki trwa około 18 godzin aż temperatura bedzie sięgała 980-1020 stopni C. Nasza ceramika jest wypalana w tradycyjnym piecu opalanym drewnem, który nadaje niepowtarzalny kolor wypalonym naczyniom. Po pierwszym wypale naczynia są wypalone na biskwit następnie szkliwimy określone sztuki i jeszcze raz je wypalamy w temperaturze około 1000 stopni C. W pracowni do szkliwienia naczyń używam szkliw z Instytutu Szkła i Ceramikiwięc są to szkliwa bezpieczne dla zdrowia, nie zawierają ołowiu i innych metali ciężkich.